Turistický průvodce Itálie – Rough guides

Zařazeno pod (Průvodci)

Štítky : , , , ,

Opakovaně zmiňované levné letenky v tisku i na internetu mi nedaly spát a řekl jsem si, že si nízkonákladové cestování vychutnám na vlastní pěst taky. První výhodnou nabídkou byla cesta do italského Milána. A protože jsem zatím v Itálii nikdy nebyl, potřeboval jsem získat základní informace a nastudovat si i nějaké detaily týkající se přímo Milána. Objednal jsem si Turistického průvodce Itálie z řady Rough guides. Jak se mi osvědčil v praxi, se dozvíte v článku.

Úvodní barevná příloha a 40 tipů

Pokud si průvodce pořídíte ještě před zakoupením dovolené či letenky, můžete využít několika vodítek podle čeho si dovolenou v Itálii vybrat. Hned na začátku knihy v barevné sekci se seznámíte se 40 zajímavostmi, které si nesmíte nechat v Itálii ujít. Za krátko tak můžete získat k některé oblasti hlubší vztah a potom se na ní v dalším čtení zaměřit. I stránky předcházející 40 zajímavostem se snaží předestřít jak volbou vhodného regionu, tak i roční dobou nebo konkrétní měsíc.

Dalším orientačním bodem je i přiložené DVD, které se prodává s průvodcem. Není přímo produktem nakladatelství, ale jde o informační kompilace připravovanou společností ABCD video. Během hodiny a půl si projedete celou Itálii, zastavíte se na těch nejzajímavějších místech a můžete si potvrdit své počáteční impulzivní rozhodnutí z úvodního textu průvodce.

Vyčerpávající základní informace

Po barevné příloze se dočkáte části Základní informace. 29 stránek nabitých informacemi a praktickými radami, jak se do Itálie nejlépe cestuje, čím se platí, na co si dát pozor, případně jaké zvyky jsou v které části typické. Samozřejmě nesmí chybět ani možnosti stravování, ubytování a svátků. Dobu návštěvy si můžete upravit podle pravidelných slavností, či si nudnou dovolenou okořenit sportem nebo jinou aktivitou. Závěrem kapitoly jsou informace o bezpečnosti v zemi, policii a tipy pro osamělé cestující – včetně rizika sexuálního obtěžování.

Průvodce jednotlivými oblastmi

Podstatnou část průvodce tvoří podrobný pohled na jednotlivé regiony Itálie. Celkem 17 regionů je popisováno na 1111 stránkách. Oblast je zvýrazněna na mapě Itálie a pro snadnou orientaci v oblasti hned úvodní informace popisuje největší zajímavosti regionu. Následně se již věnuje popisu jednotlivých míst. Samozřejmostí je doprava na místo, typické možnosti příjezdu a stručný historický kontext.

Po dopravních informacích se dozvíte podrobnosti k městské hromadné dopravě, tipech na slevy a několikadenní jízdenky. Centrum města je většinou znázorněno na jedné nebo několika podrobných mapkách. Dalším logickým krokem je ubytování. V průvodci najdete několik tipů na bydlení spolu s číslem cenové kategorie (cenový rozsah je vždy na úvodní stránce regionu).

Nutným formalitám je učiněno za dost a můžete se věnovat prohlídce těch nejzajímavějších míst a památek. Texty jsou členěny do odstavců podle částí města a pro větší přehlednost zvýrazňovány tučným písmem či kurzívou. Jakmile si pročtete všechny památky, je třeba myslet i na občerstvení. Proto hned v další kapitole najdete tipy na dobré jídlo a pití. Kromě restaurací a kaváren se objevují tipy i na snack bary či samoobslužné jídelny.

V kontextových boxech je zmínka o místní kuchyni nebo případně dalších zajímavostech představované oblasti. Informace uzavírá nabídka nočního života a večerní zábavy, která se dotýká jak místních klubů, tak nezapomíná ani na koncertní sály nebo operní scény. Kromě obecného přehledu tu najdete i výběr konkrétních podniků s adresou, textovým popisem a poznámkou o otvírací době nebo výši vstupného.

Osobní zkušenosti s částí Lombardie

Nebylo nutné pročítat celého průvodce kvůli 3 dnům v Itálii, z průvodce jsem si vybral jen ty podstatné informace, které jsem potřeboval. Kapitolu věnovanou Lombardii jsem naopak pročítal několikrát. Poněkud mě zarazila chybějící možnost příletu do Milána přes letiště v Bergamu. A to i přesto, že společnost SkyEurope spoj s Bergamem uvádí jako let do Milána. Nicméně jsem se zase uklidnil, když jsem podrobnosti o cestování našel v kapitole věnované Bergamu (ač by to možná za odkaz stálo i v kapitole příletu do Milána).

Všechny hlavní atrakce jsem bez sebemenších problémů odhalil a šikovné tipy na dvoudenní jízdenku na milánskou MHD mi ušetřila pár eur. Jediná nepřesnost (o 1-2 eura nižší cena v průvodci) byla v cenách vstupného na Duomo v Miláně. Ale s tím je potřeba počítat, protože zdražování se papírový průvodce nevyhne. Navíc nešlo o řádový rozdíl v ceně.

Drobnou komplikaci jsem zažil při hledání vyhlášené cukrárny v Bergamu. Hledal jsem ji tak dlouho, až jsem to vzdal a usadil se chvilku na lavičce. A paradoxně jsem se usadil právě před hledanou cukrárnou La Mariana.

I když je v průvodci dostatečně vysvětlena italská výslovnost, vyhovovala by mi spíš výslovnost u všech uvedených slov. Nicméně rozsahem je část věnovaná jazyku v závěru knihy více než dostačující.

Užitečná je také kapitola souvislostí. Dozvíte se tak více z pozadí dějin Itálie, výtvarného umění, architektury, literatury, kinematografie a společenského zločinu v jižní Itálii.

Závěrečné hodnocení průvodce

Svým rozsahem 1260 stran patří k nejrozsáhlejším turistickým průvodcům na trhu. Nicméně pokud si jej na cesty vezmete s sebou, tak Vás nezklame v žádné situaci a vždy bude umět poradit. Pro návštěvu vybraného italského letoviska na víkend si možná z praktických důvodů vykopírujte vybrané stránky. Nosit průvodce stále při sobě může slabší jedince vyčerpat. Ale jako zdroj vyčerpávajících informací před cestou je neocenitelný. A každý večer je také vhodným pomocníkem pro plánování programu na další den.


Belford, R., Dunfort M., Woolfreyová C., Andrews R., Brown J., Buckley J & Jepson T.: Turistický průvodce Itálie + DVD; The Rough Guide to Italy, Nakladatelství JOTA s.r.o. 2008, 1228 + 32 stran, 878 Kč, druhé vydání – aktualizované, ISBN: 978-80-7217-570-3
 

Přidat komentář