Návštěva v italském Bergamu

Zařazeno pod (Itálie)

Štítky : , , , ,

Italské Bergamo uchvátí vyvýšenou částí starého města plného obchůdků s jídlem, zmrzlinou a dárky. Máte-li na cestě do Milána chvilku času, udělejte si z letiště odbočku a aspoň pár hodin navštivte Bergamo Alta – takzvané horní město Bergama. Odměnou Vám nebude jen závan historie, ale i výborný oběd, odpočinek nebo krásný pohled z několika vyhlídek.

Doprava

Z letiště se do Bergama nejlépe dostanete, podobně jako do Milána, autobusem. V tomto případě již klasické autobusy městské hromadné dopravy jezdí napříč celým Bergamem až do části Bergamo Alta. Nejlepší je využít linku číslo jedna a jet až na konečnou. Zpáteční jízdenka z letiště přijde na 3,4 €, ale pokud si koupíte celodenní jízdenku, tak stojí jen 3,5 €. Využít ji pak můžete nejen na letištní autobus, ale také na některou ze 2 pozemních lanovek ve městě.

Cestou autobus zastavuje u jedné pozemní lanovky, která spojuje spodní nové město se starou částí ležící nahoře. Ještě z autobusu si můžete překontrolovat, zda není na lanovku příliš dlouhá fronta a případně pokračovat dál autobusem. Po lanovce se začněte dívat pár zastávek po vlakovém nádraží.

 

Bergamo Alta

Pokud pojedete až na konečnou, budete to mít kousek i k druhé pozemní lanovce. Ta spojuje starou část Bergama s vyhlídkou a zbytky osady San Vigilio. Cestou k lanovce projdete kolem cukrárny La Mariana, kde se prodává údajně nejlepší zmrzlina v Bergamu. Na opačnou stranu směrem od lanovky se můžete ponořit do hlubin historie.

Pokud vyrazíte s davem, dostanete se až na náměstí. Kromě většího prostranství se před vámi otevře i průhled na věž Torre Civica a baziliku Santa Maria Maggiore. Na věž je možné vystoupat (nebo vyjet výtahem) a pokochat se pohledem na celé město z výšky.

Bazilika Santa Maria Maggiore

Bazilika Santa Maria Maggiore je nepravidelná románská budova se zastřešeným gotickým krytým vchodem. Naproti je ještě dóm, který již tak působivý jako bazilika není.

Kromě spousty cukráren, kde si můžete koupit výbornou italskou zmrzlinu nebo cestou uličkami potkat i výbornou pizzerii. Prosklená výkladní skříň otvírá pohled na rozsáhlý pult plný zpola připravené pizzy. Fronta za pultem dává tušit, že tu seženete něco výborného. Pizza se tu podává na váhu, menší kousky než čtvrt kila se neprodávají. 🙂 Tři až čtyři prodavačky chystají pizzu za pomocí klasických nůžek. Odstřihávají požadované díly a po zvážení je nechávají v troubě dopéct. Určitě doporučuju přečkat frontu a kousek si urvat s sebou.

Netypickou variantou pizzy byla jedna ala amerika – kdy je klasické těsto potřeno rajčaty, posypáno nakrájenou uzeninou a posypané bramborovými hranolky.

Vyrazte ochutnat třeba tuhle netypickou pizzu – stojí to za to. Letenky právě do Bergama se dají sehnat za pár stovek.

Vyberte si eurovíkend do Itálie (od 2980,-) »

Komentáře:

Přidat komentář