Víkend v Miláně

Zařazeno pod (Itálie)

Štítky : , , , , , ,

Miláno je vhodným kandidátem pro zkušební lety nízkonákladovými leteckými společnostmi. V případě, že letíte poprvé, tak můžete brát jako útěchu i to, že se zpátky dopravíte vlakem. Nicméně letadlové dopravy se nebojte a těšte se na zajímavá místa, které může italské Miláno nabídnout. Letenky do Milána se pohybují během celého roku okolo 500 korun (pokud nakoupíte s předstihem například u společnosti SkyEurope).


Drobnou nevýhodou je přistání 50 kilometrů od města a nutnost dopravy z Bergama do Milána autobusem. Nicméně tento nedostatek můžete obrátit ve výhodu a eurovíkend v Miláně si osvěžit i návštěvou starého města v Bergamu.

Autobusová doprava z letiště do Milána je provozována dálkovými autobusy, které na místních linkách v ČR najdeme na dálkových linkách Praha – Brno a podobných. Pokud Vám ochotná slečna bude nabízet zpáteční jízdenku, tak neodmítejte. Ušetříte 2 € a nemusíte se omezovat žádnou rezervací na zpáteční cestě. Jednoduše dorazíte na zastávku a použijete jízdenku zpátky na letiště.

Hlavní nádraží


Budova hlavního nádraží je první impozantní architektura, kterou můžete po výstupu z autobusu v Miláně obdivovat. Koncem září roku 2008 procházela kompletní rekonstrukcí, která bude minimálně do konce roku pokračovat. I přesto je zajímavé si celý komplex projít a prozkoumat. Kromě autobusové stanice u nádraží najdete v budově vlakové nádraží, v podzemí stanici metra Centrale – kde se kříží žlutá linka se zelenou. Na druhé straně budovy hlavního nádraží než autobusy najdete supermarket.

Duomo na náměstí


Nejpůsobivější z celého Milána je pravděpodobně největší gotická katedrála na světě – Duomo na náměstí Piazza del Duomo. Dóm můžete navštívit zdarma a pokochat se nejen zvenku, ale i zevnitř působivou stavbou. Během naší návštěvy probíhala u vstupu kontrola detektory kovu. Nicméně zkušený pohled ochranky v nás odhalil nadšené turisty, tak nebylo třeba procházet žádnou důkladnou prohlídkou.

Milánský Duomo uvnitř

Téměř u východu na konci vpravo si všimněte sochy svatého Bartoloměje, který je stažen z kůže. Díky tomu je možné pozorovat přesnou práci sochaře a do detailu propracované svaly, cévy a kosti (socha byla vytesána v 16. století). Bartoloměj má navíc staženou kůži přehozenou přes sebe a pravděpodobně patří mezi nejhrozivěji zpracované sochy.

Působivý je i obrovský krucifix pověšený vysoko nad oltářem. Bývá každý rok na den svatého Kříže (14. září) za pomocí mechanismu Leonarda da Vinciho spouštěn dolů. 

Nezapomeňte na střechu dómu

Při návštěvě dómu si nenechte ujít ani pohled ze střechy budovy. Nahoru se můžete dostat buď pěšky po schodech (5 €) nebo můžete využít výtahu (7 €). Vstupenky se prodávají za katedrálou v budově informací a nějaké galerie. Opět musíte projít kontrolou přes detektor kovu a ochranka nahlédne i do Vašich zavazadel. Po krátké cestě výtahem se můžete kochat pěkným výhledem na celé město. Střecha katedrály je přístupná po ochozu kolem dokola a ústí na prostřední část, kde se můžete projít po špici střechy.

Cestou Vám určitě neunikne ani pasáž s ozdobným vysokým vstupem, která má působivou prosklenou pasáž. Tu si určitě projděte cestou na Castelo Sforzesco. A cestou se vyhýbejte jak všem všetečným černochům prodávajícím náramky, tak i potulným prodejcům kukuřice. Každý z nich Vás bude chtít lákat službou zdarma, kterou si následně buď po fotografii krmení holubů, nebo uvázání náramku na nestřeženou ruku bude chtít nechat pořádně zaplatit.

Castello Sforzesco


Hrad postavený z červených cihel, který byl během dob minulých mnohokrát přestavován stojí za návštěvu hned po procházce po náměstí a průzkumu dómu. Pokud půjdete pěšky, cestou si můžete koupit u některého ze stánků výborné obrovské koblihy plněné pudinkovým krémem.

Celý areál hradu je přístupný bez nutnosti platit vstupné. Můžete jej tak prozkoumávat, fotit a natáčet dle své libosti. V prostorách hradu bývají často pořádány různé výstavní expozice. Po průchodu přes 2 nádvoří se ocitnete v parku Parco Sempione. Během dne tu relaxuje na trávě i spoustách laveček mnoho lidí. Při východu z hradu můžete také narazit na černochy prodávající opasky, kabelky a jiné drobnosti na provizorních stancích z položených šátků. S obavou pozorují okolo projíždějící policejní auta a v případě problémů jsou připraveni celý sortiment zabalit a utíkat pryč.

Muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinciho

V případě méně příznivého počasí nebo dostatečného vychutnání všech památek si můžete zajít do muzea vědy a techniky. Za vstupné 8 € si můžete prohlédnout rozsáhlé sbírky návrhů Leonarda da Vinciho spolu s funkčními modely. Expozici věnované komunikaci, videu, klenotům, hodinkám, hudbě nebo také rozsáhlou část věnovanou dopravě. Od návštěvy ponorky, přes průzkum parníku či plachetnice se dostanete až ke stíhačkám nebo vrtulníkům. A cestou zpátky navštivte i železniční expozici parních lokomotiv a vagonů.

Doprava po Miláně

Kromě zpátečního lístku z letiště doporučuji nakoupit i denní nebo několikadenní jízdenku na městskou hromadnou dopravu (jízdenka na dva dny přišla na 3,5 €). Po jednorázovém označení lístku můžete už bez omezení cestovat autobusy, tramvajemi nebo metrem.

Ubytování v Miláně

Při cestování na vlastní pěst po celé Evropě stačí využít příjemného a rozsáhlého serveru HostelWorld. My jsme při návštěvě Milána s přítelkyní využili ubytování v Hotelu Demo. S ubytováním jsme byli spokojeni, sprcha i toaleta na pokoji byla bez jakýchkoliv problémů. Snídaně v ceně byla bez obsluhy, ale zato jste se mohli obsloužit dosytosti vším, co bylo v nabídce. Od čerstvě upečených croissantů (bez náplně i s náplní), přes pečivo s máslem, medem, džemem či nutelou až po různé druhy vloček nebo cornflakes s mlékem. Káva, čaj, džus dle libosti.

Krátká víkendová procházka Milánem

Tak na co ještě čekáte? Najděte si levnou letenku, objednejte ubytování a vyražte třeba do Milána. A když budete mít chvilku, tak se zastavte i v Bergamu.

Vyberte si eurovíkend do Itálie (od 2980,-) »

Komentáře:

Přidat komentář