Turistický průvodce Anglie – Rough Guides

Zařazeno pod (Anglie)

Štítky : , , , , ,

Rough Guides Anglie 2005 Další evropskou metropolí, kterou jsem měl v plánu letos navštívit byl Londýn. Anglie mě uchvátila již při její první návštěvě a tak jsem si na cestu pořídil turistického průvodce po celé Anglii. Určitě se bude hodit i při dalších cestách do Velké Británie. Dopravu opět zajišťovala společnost Sky Europe.

Přípravy na cestu do Londýna

Kromě nakoupených letenek bylo potřeba prostudovat spojení z letiště do centra města a k vybranému hotelu. 104 věnovaných čistě Londýnu jsem procházel několikrát. Bylo potřeba pečlivě vybrat, které zajímavosti během těch pár dní navštívíme.

Základní informace se klasicky nachází hned v úvodu kapitoly a není problém najít nejkratší spojení z letiště Luton na autobusovou stanici Victoria Street.

Přílet do Londýna

Cesta do Londýna proběhla bez problémů, jen během přistání musel pilot o něco víc vyrovnávat boční poryvy větru, které se ani v Miláně, ani v Paříži nevyskytovaly.

Jízdenku na autobus jsme nekupovali přes internet s předstihem (je možné ušetřit i polovinu ceny). Nákup i pultíku společnosti GreenLine proběhl bez problémů a od rázné britské úřednice jsme se dozvěděli, že doporučuje vyrazit zpět na letiště 3-4 hodiny před odletem letadla. Stejné varování jsme dostali i v hotelu během ubytování.

Až po návratu do ČR jsem pochopil proč. Během odpoledních hodin se na dálnici do Lutonu tvoří dlouhé kolony a cesta se může ze 40 minut protáhnout i na dvojnásobek. Pokud nejde o trend posledních měsíců, tak by si tento fakt zasloužil i zmínku v průvodci.

Po výstupu na Victoria Street bylo potřeba najít jízdenky. To se nakonec podařilo, ale také bylo nutné vystát dlouhou frontu. Automaty okolo byly určené pouze pro nabití Oyster Card a to ještě pouze za pomocí kreditní karty. Jakmile jsme se dostali k přepážce, nebyl problém podle průvodce zvolit ten nejvhodnější tarif a nakoupit lístek na londýnskou městskou dopravu.

Cesta na hotel

Hotel jsme vybírali na serveru HostelWorld a nakonec to byla velmi dobrá volba. Hotel Lidos byl asi 10 minut pěšky od Victoria Station. Navíc přímo u zastávky autobusu 24, který křižuje celý Londýn a je možné si i během deštivého počasí prohlédnou většinu atrakcí.

Cestování po Londýně

Během víkendu jsme nebyli obtěžování klasickým anglickým počasím. Spíš bylo velmi proměnlivo a slunečný den občas vystřídaly krátké přeháňky. Výhodou bylo, že tyto přeháňky byly opravdu krátké a tak nezkazily báječný dojem z celého města.

Wesminsterská katedrála, Wesminser Abbey, Big Ben a parlament, London Eye, Piccadilly Circus, St. Paul’s Cathedral, Tower of London, Tower Bridge včetně jeho otevření pro projíždějící loď, Oxford Street nebo výlet na nultý poledník do Greenwiche. Na rozdíl od Paříže překvapilo, že v každém kostele nebo chrámu chtějí od návštěvníků vstupné. V některé dny jsou pro návštěvy katedrály uzavřené a slouží pouze obyvatelům města pro klasické mše.

Závěrečné hodnocení výletu

Ceny uvedené v průvodci byly díky jeho stáří poněkud optimistické a někde se pohybovaly i na dvojnásobku zmiňovaných hodnot. Je to i díky tomu, že byl originál průvodce sepsán v roce 2004. Na druhou stranu jsem nenarazil během jeho používání na žádné obtíže nebo nesrovnalosti jako v případě průvodců do Paříže.

Pro případ velmi špatného počasí jsme měli v záloze několik muzeí, které mají vstupy zdarma i podle doporučení průvodce. Na druhou stranu nebylo tak špatně, abychom toho museli využít. Na každém kroku jsme byli překvapeni ochotou a vstřícností všech místních a určitě se do Londýna brzo vrátíme.

R. Andrews, J. Brown, P. Lee, R. Humphreys & D. Reid: Turistický průvodce Anglie; The Rough Guide to Britain, Nakladatelství JOTA s.r.o. 2005, 723 + 24 stran, 638 Kč, druhé aktualizované vydání, ISBN: 80-7217-313-8

Přidat komentář