Istanbul

Památky v Istanbulu

Panorama Istanbulu

Sulejmanova mešita

Díky umístění na kopci se dá říct, že tato mešita v Istanbulu poněkud dominuje. Byla postavena za vlády Sulejmána Nádherného. 4 minarety s 10 balkony symbolizují Sulejmána jako 10 osmánského sultána a 4. padišáha od dobytí města. Mešita byla postavena za sedm let 1550-1557. Mešita je součástí dalších staveb, které připadaly sultánovi příliš malé, a proto nechal postavit Palác Topkapi.

Palác Topkapi

Uvnitř paláce Topkapi
Než se vydáte do tohoto rozsáhlého paláce, pořiďte si mapu nebo nějakého průvodce. Na tomto místě není těžké se brzo ztratit. Pokud se dostanete až ke klenotnici, najdete tu spoustu zajímavých klenotů a také jeden z největších diamantů. Také dva vyzdobené trůny. Jeden je vyroben celý ze zlata a pokrývá ho 25 000 perel. Palác je místo, které bylo rezidencí sultána až do roku 1839 a tím také centrem vlády nad celou říší.

Modrá mešita

Mešita byla postavena v roce 1617 pro sultána Ahmeda I. Jméno získala díky modrými fajánsovými dlaždicím, kterými je obložena. Protože jde o mešitu v pravém slova smyslu, je třeba mít na paměti, že ženy musí mít zahaleny vlasy, ramena a kolena a vstup je bez bot. V komplexu naleznete i muzeum koberců a kelimů nebo mauzoleum sultána Ahmeda I.

Velký bazar

Jde o největší střechou zakrytý bazar. Najdete tu téměř 4000 malých krámků, které se tísní jeden vedle druhého a nabízí rozmanité druhy předmětů – najdete tu snad vše kromě potravin. Polovina krámků patří zlatníkům. I když nechcete nic nakupovat, bazar určitě musíte navštívit aspoň kvůli atmosféře.

Hipodrom

Nyní jsou na místě Hipodromu pouze malé zbytky. V době Byzantské říše šlo o městské hřiště. Byl postaven podle římského vzoru Circus Maximus. Na severu byla sedadla až pro 10 000 diváků. Kromě závodů vozatajských závodů se zde popravovalo a řešili další státní události. Zachoval se pouze jeden 15 metrový obelisk.

Letenky Istanbul

Přímý let z Prahy do Istanbulu včetně poplatků vyjde na 6500 – 7000 korun u většiny leteckých společností. Při objednávce několik měsíců předem můžete využít i nabídky levných letenek od Click4Sky, kde vyjde jedna cesta na 1990.

Počasí v Istanbulu

Přes zimu zde panuje mírné a deštivě počasí v létě potom teplé a suché. Počasí je ovlivněno Egejským i Středozemním mořem. V létě se průměrné teploty pohybují okolo 28-30°C, v zimě většinou nad bodem mrazu. Pod nulu se dostane teploměr jen velmi výjimečně.

Víkend v Istanbulu

Víkend na východě může být zajímavým spestřením všedních dnů. Pokud už nechcete klasický eurovíkend v Paříži nebo Londýně. Vyberte si vhodné místo na přespání a můžete vyrazit.

Vyberte si víkend v Instanbulu (od 4990,-) »