Průvodci Francie a Paříž – Rough Guides

Zařazeno pod (Průvodci)

Štítky : , , , ,

Turistický průvodce Paříž 2008Několik měsíců po výletu do italského Milána byla v plánu cesta do srdce Francie – Paříže. Romantický víkend jsem plánoval přesně okolo valentýnského 14. února. Úsporná opatření letecké společnosti Sky Europe nicméně zavinila přesunutí výletu až o dalších 14 dní později. Nakonec se celý víkend vydařil a díky průvodcům od Rough Guides jsme mohli poznat s přítelkyní celou Paříž.

Vyplatí se průvodce Francie nebo Paříže?

Turistický průvodce Francie 2007Prostudoval jsem si pozorně oba nabízené průvodce od nakladatelství Jota a jednoznačná odpověď neexistuje. Ale zkusím Vám doporučit několik pohledů, které Vám pomohou při rozhodování do jakého průvodce investovat.

Pokud si chcete do Paříže vyrazit jen na víkend a plánujete případně poznávat i jiné části Francie, tak se vyplatí investice do turistického průvodce Francie. Kapitola Paříž a okolí nabízí dostatečnou informaci na 133 stranách hustě popsaných stránkách plných doplňkových mapek města nebo metra. Získáte tak rychle všechny základní informace o těch největších zajímavostech a nebudete se muset prokousávat komplexním průvodcem Paříže na 600 stranách. Navíc se pak můžete dozvědět další podrobnosti o vybraném regionu z celé Francie.

Na druhou stranu pokud je Vaším cílem pouze Paříž a budete tam chtít strávit víc než pouze víkend, určitě sáhněte po komplexním turistickém průvodci Paříže. Několikrát jej prolistujte před samotnou cestou a nezapomeňte jej doma. Určitě se bude hodit při cestách do jednotlivých čtvrtí Paříže, kde si můžete prostudovat podrobné informace od historie až po současnost s aktuální nabídkou restaurací nebo zábavních podniků.

Turistický průvodce Paříž

Se mnou do letadla jsem si vybral podrobného průvodce Paříží a průvodce Francie zůstal doma. Dvě hodiny v letadle byly akorát na to, abych si zopakoval v obrázkové příloze v úvodu knihy, které památky nemůžeme v Paříži minout. Osvěžil jsem si i popis dopravy z letiště do hotelu. Což nebyl problém ani díky kompletní mapě dopravní sítě všech 14 pařížských linek metra. A ještě jsem si stihl pročíst základní informace o Paříži.

Informace o čtvrti, kde jsme byli ubytovaní i kompletní popis všech vybraných turistických zajímavostí jsem již měl načtený z domova. Cesta z letiště proběhla bez problémů za pomoci instrukcí z průvodce. Drobné komplikace nastaly při hledání správného přestupu na metro, ale podařilo se a vítězně jsme objevili i hotel. Po rychlém ubytování jsme hned vyrazili do probouzejícího se města.

U vstupu na Eiffelovu věž bylo o půl eura vyšší vstupné – za 12, ale také velmi dlouhá fronta. Ignorovali jsme útočící prodejce levných suvenýrů a pokračovali dál do města. Na výhled z eiffelovky si uděláme čas, až bude lepší počasí.

 

Problematický rejstřík

I když doma při postupném procházení a čtení jednotlivých kapitol nebyl s průvodcem žádný problém, jakmile bylo potřeba vyhledat konkrétní památku, tak jsem poněkud narazil. Z úvodních obrázkových tipů není odkazováno na konkrétní stránky s popisem památky a rejstřík vzadu selhával. Notre Dame není možné pod písmenem N najít, po podrobném zkoumání celého rejstříku jej nakonec najdete pod heslem Cathédrale de Notre-Dame. Podobně ani Sacre Coeur není pod písmenem S, ale pouze jako pojem bazilika Sacre-Coeur pod písmenem B. Problémy naštěstí pak už nedělá ani Louvre, ani Trocadéro nebo Disneyland.

V turistickém průvodci Francie je již označení Sacre Coeur správně, ale hledejte jej až pod heslem Paříž a stejně tak i heslo Notre Dame de Paris.

Na druhou stranu jsou tohle jediné problémy, které jsem byl schopen při třídenním intenzivním používání průvodce odhalit. Jinak poskytoval vždycky spoustu praktických rad a to od informací jak ušetřit na dopravě nebo vstupném až po komplexní informace jednotlivých zajímavostí a pařížských čtvrtí, kde se jednotlivé památky nacházejí.

DVD – příjemný doplněk

Doplňkové DVD k oběma průvodcům jen věrně dokresluje romantickou atmosféru celé Paříže nebo Francie a před odjezdem lákavě navnadí na jednotlivé památky. Pokud vyjde při celé návštěvě Francie počasí, tak může následně sloužit i jako připomenutí krásných momentů ve Francii strávených.

Ať už si vyberete kterýkoli z těchto průvodců, tak určitě neuděláte chybu a ve Francii se budete orientovat jako doma.

 

Blackmore R. a McConnachie J.: Turistický průvodce Paříž; The Rough Guide to Paris, Nakladatelství JOTA s.r.o. 2008, 616 + 32 stran, 638 Kč, druhé vydání, ISBN: 978-80-7217-602-1

Abram D., Benson A., Blackmore R., Catlos B., Cleary H., Dixon B., Dodd J., Dubin M., Fitzgerald K., Gear S., Lund D., McConnachie J., Walker N., Ward G. a Woodford N.: Turistický průvodce Francie; The Rough Guide to France, Nakladatelství JOTA s.r.o. 2007, 1424 + 44 stran, 878 Kč, druhé aktualizované vydání, ISBN: 978-80-7217-572-7

Přidat komentář